Muhammet Demirel
".com.tr" ve ".tr" Alan Adları Belgesiz Tahsise Açılıyor!
Ana Sayfa » Teknoloji » “.com.tr” ve “.tr” Alan Adları Belgesiz Tahsise Açılıyor!

“.com.tr” ve “.tr” Alan Adları Belgesiz Tahsise Açılıyor!

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre, ODTÜ / Nic.TR “.tr” alan adları yönetimi yetkisini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’ya devretmiştir. Bu devir işlemi ile birlikte artık TRABİS tarafından yönetilecek olan “.tr” alan adlarında bir takım değişiklikler yapılması bekleniyor. Beklenen bu değişiklik bizlere “.com.tr” ve “.tr” alan adları belgesiz tahsise açılıyor mu sorusunu düşündürdü.

“.com.tr” ve “.tr” Alan Adları Belgesiz Tahsise Açılıyor!

Nic.TR’nin yayınlamış olduğu belgesiz alan adı tahsisi ile ilgili açıklamada, “.com.tr” ve “.tr” alan adlarının belgesiz tahsise açılacağını ancak bunun TRABİS devreye girdiğinde gerçekleşeceğini belirtmiştir.

Nic.TR Tarafından Yayınlanan SSS

TRABİS nedir?

“.tr” uzantılı internet alan adı sisteminin ve buna ait merkezi veri tabanının işletilmesine, rehberin oluşturulmasına, güncellenmesine ve rehberlik hizmetinin sunulmasına ve alan adı başvuru işlemlerinin gerçek zamanlı olarak yapılmasına imkân veren, tüm bu faaliyetlerin güvenli ve iş sürekliliğini sağlayacak şekilde gerçekleştirildiği sistemdir.

İlgili açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz. TRABİS nedir?

Tüm alan adlarını belgesiz alabilecek miyiz?

Tahsis işlemleri, TRABİS devreye girene kadar mevcut Nic.TR kurallarına göre devam edecektir.

TRABİS devreye girdiğinde gov.tr, edu,tr, bel.tr, k12.tr, av.tr, dr.tr, pol.tr ve tsk.tr alan adı uzantıları belge ile tahsis edilmeye devam edecektir. Com.tr, org.tr, net.tr, gen.tr, biz.tr, tv.tr, web.tr, info.tr, bbs.tr, tel.tr ve name.tr uzantılı alan adları belgesiz olarak ilk gelen alır kuralına göre tahsis edilecektir.

İlgili açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz. Tüm alan adlarını belgesiz alabilecek miyiz?

net.tr uzantılı alan adlarını belgesiz alabilir miyim?

Net.tr uzantılı alan adlarının tahsis işlemleri TRABİS devreye girene kadar mevcut Nic.TR kurallarına göre devam edecektir.

TRABİS faaliyete geçtikten sonra com.tr, org.tr ve net.tr alan adı uzantıları belgesiz olarak tahsis edilecektir.

İlgili açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz. net.tr uzantılı alan adlarını belgesiz alabilir miyim?

Mevcut alan adı uzantılarından farklı .tr uzantılı alan adları da alabilecek miyim?

TRABİS faaliyete girdikten 1 yıl sonra birinci seviye .tr uzantılı alan adı tahsisi yapılacaktır.

İlgili açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz. Mevcut alan adı uzantılarından farklı .tr uzantılı alan adları da alabilecek miyim?

Muhammet Demirel

Merhaba, ben Muhammet. Yaklaşık 8 yıldır yazılım ile ilgileniyorum. Yazılım benim için adeta bir tutku haline geldi. Yeni projeler üretmek ve bu projeleri insanların severek kullanması benim için paha biçilmez bir mutluluk. Bu web sitesinde ise sizlere bildiklerimi aktarmayı, öneriler sunmayı ve gerekli konularda yardımcı olmayı amaçlıyorum.

1 yorum

  • O kadar marka belgesi oluşturarak dolu .com.tr domain aldım. Eğer ilk gelen alır kanunu çıkar ve satış işlemleri serbest olursa, çok yüksek meblağlara satacağım alan adları mevcut diyebilirim 🙂

Beni takip et!

Sosyal medya ve diğer platformlardaki hesaplarımı takip ederek en güncel haberlere ilk siz ulaşın.

Lösev

Beni takip et!

Sosyal medya ve diğer platformlardaki hesaplarımı takip ederek en güncel haberlere ilk siz ulaşın.

Lösev