Muhammet Demirel
CentOS 7 Üzerinde CyberPanel Kurulumu
Ana Sayfa » Linux » CentOS » CentOS 7 Üzerinde CyberPanel Kurulumu

CentOS 7 Üzerinde CyberPanel Kurulumu

CyberPanel son zamanlarda popülerliği hızla artan ücretsiz bir hosting kontrol panelidir. Ücretsiz olmasına rağmen içerisinde bir çok özellik mevcuttur yani kullanıcıyı gerçekten tatmin edebilecek düzeyde bir paneldir. Ben de bugün sizlere CentOS 7 üzerinde CyberPanel kurulumu nasıl yapılır bunu anlatacağım.

Sistem Gereksinimleri

 • CentOS 7.x (Önerilen minimum sürüm)
 • Python 2.7
 • Minimum 1 GB Ram
 • Minimum 10 GB Disk Alanı

CyberPanel Seçimi

CyberPanel aslında bizlere kurulum için CyberPanel ve CyberPanel Enterprise olmak üzere iki seçenek sunuyor. Bu seçenekler neyi ifade ediyor derseniz.

 • CyberPanel: OpenLiteSpeed Web Server ile birlikte gelir. Tamamen ücretsizdir ancak LiteSpeed Web Server’in sunduğu bazı özellikleri içermez. Buna en basit örnek olarak .htaccess desteğinin kısıtlı olmasını gösterebilirim.
 • CyberPanel Enterprise: LiteSpeed Web Server ile birlikte gelir. Ücretli ve ücretsiz olmak üzere kendi içerisinde ayırabiliriz.
  • Ücretsiz: Sunucunuzun özellikleri maksimum 2 GB Ram ve 1 CPU ise 1 alan adı barındırmak şartı ile LiteSpeed Web Server’a ücretsiz sahip olabilirsiniz.
  • Ücretli: Sunucunuzun özelliklerine göre en uygun pakete ücretli bir şekilde sahip olabilirsiniz. CyberPanel Enterprise üzerinde belirtilen paket ücretlerine göz atabilirsiniz.

Bu makalemde ise en çok tercih edilen seçenek olan CyberPanel (OpenLiteSpeed)’in kurulumunu anlatacağım. Aslında CentOS 7 üzerinde CyberPanel kurulumu çok kolay bir işlem ama siz farklı bir hosting kontrol paneli ile yola devam etmek istiyorsanız CentOS 7 üzerinde VestaCP kurulumu isimli yazıma da göz atabilirsiniz.

CyberPanel Kurulumu

Gerekli süre: 1 saat.

Kuruluma başlamadan önce sunucunuzun sıfır olduğundan emin olun. Önceden kurulmuş bir hosting kontrol paneli ya da paket bulunmamalıdır.

 1. Sunucu Güncellemesi

  Sunucuda varsayılan olarak kurulu gelen paketlerin güncellemesini yaparak olası bir hatanın önüne geçmiş oluyoruz.

  sudo yum -y update

  CyberPanel Sunucu Güncellemesi

 2. Gerekli Paketlerin Kurulumu

  Nano: Sunucu üzerinde yer alan dosyaları düzenlememizi sağlar.
  Wget: Uzak sunucuda bulunan dosyaları kendi sunucumuza indirmemizi sağlar.

  sudo yum -y install nano wget

  CyberPanel - Gerekli Paketlerin Kurulumu

 3. SELinux Devre Dışı Bırakma

  nano /etc/sysconfig/selinux

  SELINUX=enforcing” kısmında bulunan “enforcing” değerini sarı renk ile belirtilmiş olan “disabled” değeri ile değiştirmeniz yeterli olacaktır.

  Değişikliği kaydedip çıkmak için “CTRL + X” ve “Y” kombinasyonunu kullanmanız yeterli olacaktır.

  CyberPanel - SELinux Devre Dışı Bırakma

  Bu işlemden sonra sunucuyu yeniden başlatmamız gerekiyor.

  reboot

  CyberPanel - Sunucuyu Yeniden Başlatma

 4. CyberPanel Kurulumu

  CyberPanel (OpenLiteSpeed) kurulumuna başlayabiliriz.

  sh <(curl https://cyberpanel.net/install.sh || wget -O - https://cyberpanel.net/install.sh)

  CentOS 7 Üzerinde CyberPanel Kurulumu

  Kuruluma başladığımızda karşımıza çıkan seçeneklerden sarı renk ile işaretli olan “Install CyberPanel” seçeneğini seçiyoruz. Bunun için “1” yazıp “Enter” tuşuna basmamız yeterli.

  CentOS 7 Üzerinde CyberPanel Kurulumu

  Burada ise bizden yukarıda da anlatmış olduğum CyberPanel seçimini yapmamız isteniyor. Ben anlatımıma OpenLiteSpeed ile CyberPanel üzerinden devam edeceğim.

  Sarı renk ile işaretlemiş olduğum “Install CyberPanel with OpenLiteSpeed” seçeneğiniz seçmemiz gerekiyor. Bunun için “1” yazıp “Enter” tuşuna basmamız yeterli.

  CentOS 7 Üzerinde CyberPanel Kurulumu

  Şimdi ise CyberPanel’i yapılandırmamız isteniyor. Siz kendi isteğinize ve sunucunuzun durumuna göre bu seçenekleri değiştirebilirsiniz.

  Ben aşağıdaki ayarları kullanmayı tercih ettim siz de karşınıza çıkan sorulara sarı renk ile işaretlemiş olduğum cevapları verebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken “s” ile belirttiğim cevapta benden CyberPanel şifresi oluşturmam isteniyor buraya kendi şifrenizi girmeyi unutmayın.

  Bu işlemleri tamamladıktan sonra CyberPanel kurulumu başlayacaktır.

  CentOS 7 Üzerinde CyberPanel Kurulumu

  Kurulum işlemi bittikten sonra bizlere CyberPanel ve WebAdmin kullanıcı adı ile şifresini açık bir şekilde gösteriyor.

  Not: WebAdmin arayüzüne erişebilmek için öncelikle CyberPanel üzerinde bulunan güvenlik duvarına “7080” numaralı portu eklemeniz gerekmektedir.

  En alt kısımda ise bizlere sunucuyu yeniden başlatmak isteyip istemediğimiz soruluyor buna “Y” + “Enter” kombinasyonlarını kullanarak onay verebilirsiniz.

  CentOS 7 Üzerinde CyberPanel Kurulumu

CyberPanel Ekran Görüntüleri

Muhammet Demirel

Merhaba, ben Muhammet. Yaklaşık 8 yıldır yazılım ile ilgileniyorum. Yazılım benim için adeta bir tutku haline geldi. Yeni projeler üretmek ve bu projeleri insanların severek kullanması benim için paha biçilmez bir mutluluk. Bu web sitesinde ise sizlere bildiklerimi aktarmayı, öneriler sunmayı ve gerekli konularda yardımcı olmayı amaçlıyorum.

2 yorum

 • akıcı bir anlatım olmuş teşekkürler. Cyberpanel kurayım diyorum ama cpanelden vazgeçemiyorum. Siz hangisini önerirsiniz.

  • Kesinlikle CyberPanel öneririm, yeni versiyonu ile birlikte çok daha iyi bir panele dönüştü. Günümüzde dolar kuru bu kadar fazla ve cPanel maliyeti de yüksekken en iyi alternatif CyberPanel gözüküyor.

Beni takip et!

Sosyal medya ve diğer platformlardaki hesaplarımı takip ederek en güncel haberlere ilk siz ulaşın.

Lösev